logo logo25 QR kód EBK sídlo firmy Youtube Facebook Eshop EBK

EBK ERET BERNARD, s.r.o.


Zpět
Zahrada - chovatelství
 • GRENA VERMIKULIT

 • +420 723 361 638 obchod (at) ebk.cz
EBK ERET BERNARD, s.r.o. - English EBK ERET BERNARD, s.r.o. - Deutsch EBK ERET BERNARD, s.r.o. - Russian EBK ERET BERNARD, s.r.o. - Français EBK ERET BERNARD, s.r.o. - Espanol EBK ERET BERNARD, s.r.o. - Italiano EBK ERET BERNARD, s.r.o. - Slovensky EBK ERET BERNARD, s.r.o. - Polski

Zahrada - chovatelství - GRENA VERMIKULIT

Vermikulit Grál – obecně

Vermikulit – efektivní přísada do půdy při pěstování zahradních kultur, sadby a truhlíkových rostlin. Obsahuje mikročástice: hořčík, mangan, měď, vápník, křemík a další. Je to aktivní biostimulátor růstu rostlin.

 • 1. pokojové rostliny – množství: 4 – 8 polévkových lžic na nádobu
 • 2. klíčení semen – navlhčený Vermikulit a semena se balí do polyethylenových balíků a do vyklíčení se umístí na teplé místo
 • 3. pěstování sadby – 10 – 30% truhlíkové sadby
 • 4. při přímé výsadbě do půdy – 1 – 2 sklenice do každé jamky (promíchat s humusem)
 • 5. při výsadbě stromů a keřů – 3 litry do každé jamky (promíchat s hlínou)
 • 6. při výsadbě brambor – 1 – 2 hrsti do každé jamky

Vermikulit Grál – ekologická minerální přísada, zkvalitňující strukturu půdy, zajišťující provzdušnění a drenáž, 2 – 3 krát snižuje potřebný počet zavlažovacích postřiků, obsahuje cenné mikročástice, zlepšuje vstřebávání vláhy a výživných látek. Jde o sterilen, omezující rozvinutí chorob rostlin, zkracuje dobu dozrávání, zvětšuje úrodnost až o 30 – 60%.

 • 7. skladování zeleniny, ovoce a květinových cibulí pomocí vrstvení. Při dlouhodobém skladování 2 – 3 krát snižuje možnost jejich znehodnocení, při skladování v obalech či bez nich vylepšuje zachování chuťových vlastností plodů.

Vermikulit Grál pohlcuje plynné zplodiny, vznikající při přirozené výměně plynů v ovoci a zelenině, předchází rozvinutí hnilobných procesů, vytváří optimální teplotní režim, nepřitahuje hmyz ani hlodavce. Po použití při skladování lze Vermikulit Grál bez problémů a bez ztráty svých vlastností využívat pro zlepšení půdy – viz body 1 – 6. Vermikulit Grál neobsahuje zárodky ani původce rostlinných chorob a škůdců.

Vermikulit Grál – moderní náhražka perlitu, písku a rašeliny současně

 • Vermikulit – přírodní materiál ze skupiny minerálů, který speciální tepelnou úpravou nabývá unikátních vlastností.
 • Schopnost absorbce vody: 100 gramů expandovaného Vermikulitu absorbuje 400 gramů vody. Díky vysoké pórovitosti granule Vermikulitu okamžitě absorbují vlhkost a hnojiva, a pak je postupně uvolňují. Kromě toho je expandovaný Vermikulit aktivním biostimulátorem růstu rostlin, obsahuje totiž různé chemické prvky (hořčík, draslík, vápník, mangan, železo, křemík a jiné).
 • Pro zlepšení úrodnosti půdy se doporučuje Vermikulit míchat s rašelinou, hlínou nebo jiným substrátem v poměru 1:2 až 1:3 (Vermikulit: substrát).
 • Přidávání Vermikulitu do různých půdních směsí umožňuje udržovat optimální vlhkost, a tím zmenšovat riziko vzniku chorobného zahnívání kořenů rostlin. Půdní směs se připravuje z úrodné půdy, rašeliny, písku a Vermikulitu v poměru 50:30:10:10 (při absenci rašeliny je poměr 50:30:20). Pro přípravu rašelinových směsí se používá rašelina a Vermikulit v poměru 50:50.
 • Expandovaný Vermikulit lze využít i při předklíčení semen. Semena se zabalí do polyethylénových balíků naplněných navlhčeným Vermikulitem a do vyklíčení se umístí na teplé místo.
 • Při sadbě brambor se do každé jamky přidává 1 – 2 hrsti Vermikulitu přímo k hlízám. Zde se nejefektivněji Vermikulit využije smícháním s dusíkato – fosfornými a dusíkato – draselnými hnojivy (1:1:1). Při nevyužívání tohoto způsobu míchání lze použít Vermikult při kalkulaci 120 – 140 gramů (1 sklenice) na 2 m2 nebo 10 – 15 gramů (půl polévkové lžíce) na 1 jamku. Mnoholetá pozorování ukázala, že používání Vermikulitu při pěstování brambor zvyšuje úrodnost o 12 – 17%, a navíc snižuje riziko vzniku zahnívání kořenů.
 • Substrát z Vermikulitu a rašeliny (1:1) se dobře využívá při výsadbě různých kultur. U sazenic napomáhá utváření více vyvinutého kořenového systému. Nejefektivnější je substrát nasycený tzv. kalifornskou směsí nebo dalšími minerálními hnojivy.
 • Vermikulit se používá také při mulčování ovocných stromů v poměru 8 – 10 litrů na 1m2 a pod jahodové keře v poměru 5 – 6 litrů na 1m2. Expandovaný Vermikulit se přidává do organické směsi (2 – 3 vědra Vermikulitu na 1 Q (metrický cent směsi) pro přípravu kompostu současně s podestýlkou, ptačím trusem, rašelinou, drcenou slámou a rostlinnými zbytky (kromě okurkové, rajčatové a bramborové natě).
 • Zeleninu (mrkev, brambory, řepu, cibuli, česnek a další) a ovoce je možné skladovat v obvyklých bednách po 10, 15, 20 kg, přičemž se mezi jednotlivé vrstvy plodů vkládá vrstva expandovaného Vermikulitu o tloušťce 2 5 cm (záleží na velikosti plodů). Vermikulit je slabě hydroskopický, při vlhkosti vzduchu 40 – 60% je jeho vlhkost 6 – 8%, při 100% vlhkosti vzduchu nepřevyšuje jeho vlhkost 10 – 11%. Při dlouhodobém skladování za použití Vermikulitu si zelenina i ovoce, ať už v obalu nebo bez obalu, zachovávají své chuťové vlastnosti, a navíc se 2 – 3 krát snižuje možnost jejich znehodnocení.
 • Vermikulit pohlcuje plynné zplodiny, vznikající při přirozené výměně plynů v ovoci a zelenině, předchází rozvinutí hnilobných procesů, nepřitahuje hmyz ani hlodavce. Díky tomu jej lze používat opakovaně např. pro aplikaci do kompostů.

 

 

 

  VERMIKULIT - zahrada - chovatelství PDF - CZ